Infomacje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podanego przez GUS

i miesięcznik ,,Forbes” w przeliczeniu na euro po kursie 3,9543

 

 

Informacje o mieście

Miasto Tarnowskie Góry zajmuje powierzchnię 8 347 ha i liczy 60 639 mieszkańców.Gęstość zaludnienia wynosi 727 osoby na km ². Tarnowskie Góry są miastem z wielowiekową tradycją. Prawa miejskie otrzymały w 1526 r.

 

Połączenie komunikacyjne

Tarnowskie Góry i Województwo Śląskie są bardzo dobrze skomunikowane z ogólnoeuropejską siecią transportową. W regionie krzyżują się główne transeuropejskie szlaki (korytarz III: Berlin – Wrocław – Katowice – Kraków – Lwów oraz korytarz VI: Gdańsk – Katowice – Żylina). W pobliżu Tarnowskich Gór przebiega autostrada A4 (zachód-wschód łącząca takie miasta jak Jędrzychowice, Wrocław, Katowice, Kraków, przejście graniczne Korczowa) ponadto w trakcie realizacji jest budowa Autostrady A1 (północ-południe Gdańska – Toruń, Łódź, Częstochowa Gorzyczki). W najbliższych latach wokół miasta zostanie zbudowana droga S-11, która połączy Kołobrzeg (Pomorze) ze Śląskiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Całkowity ruch pasażerski MPL Katowice – Pyrzowice

 

W powiecie tarnogórskim, w odległości 15 km od Tarnowskich Gór zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice. Lotnisko obsługuje połączenia stałe, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także połączenia czarterowe. Port posiada terminal cargo, służący do przewozu towarów. Bezpośrednie połączenia lotnicze z najważniejszymi miastami Europy umożliwiają szybką i wygodną podróż.

 

Zasoby ludzkie

W Tarnowskich Górach mieszka 60 639 mieszkańców, a w otaczającym miasto powiecie - 137 522 mieszkańców. W promieniu zaledwie 20 km od Tarnowskich Gór mieszka 800 tys. ludzi, w promieniu 50 km około 3,7 mln ludzi, a 100 km około 9 mln ludzi. To potężny rynek konsumentów oraz ogromne zaplecze potencjalnych pracowników. Wskaźnik bezrobocia w Tarnowskich Górach wynosi 9,6 % przy średniej dla Województwa Śląskiego 9,2 %. Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto pracownika wynosi według danych GUS w Tarnowskich Górach 3403,68 złotych, a w przeliczeniu na euro (wg kurs 3,9543 złotych) wynosi 860,75 euro i jest niższe niż średnia w Województwie Śląskim. Atutem Tarnowskich Gór jest fakt, iż ponad połowa populacji to ludzie młodzi do 40 roku życia.

 

 

 

Udział poszczególnych grup wiekowych
w populacji Tarnowskich Gór

 

 

Inwestuj w Tarnowskich Górach

 

 

Tarnowskie Góry leżą w południowo-zachodniej Polsce, w Województwie Śląskim. Jest to główny region przemysłowy w Polsce, a zarazem najbardziej atrakcyjne miejsce dla inwestorów według raportu pt.: „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski” opublikowanego
przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w grudniu 2009 roku.

 

 

 

Gospodarka w Tarnowskich Górach

Gospodarka Tarnowskich Gór nie ma jednolitego charakteru. Miasto, tak jak cały region związane jest historycznie z przemysłem ciężkim. W Tarnowskich Górach rozwinął się przemysł dostarczający maszyny i urządzenia dla przedsiębiorstw z branży górniczej, hutniczej, chemicznej. W latach 90-tych u boku dużych firm prężnie rozwinęły się małe i średnie przedsiębiorstwa działające m.in. w branży budowlanej, instalacyjnej, papierniczej, elektronicznej, logistycznej, recyklingu, odzieżowej. Ważną gałęzią gospodarki są także usługi i handel. W chwili obecnej mikro, małe i średnie firmy stanowią dominującą większość podmiotów działających w gospodarce. Na koniec pierwszego półrocza 2007 roku w systemie REGON zarejestrowanych było 6977 podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność na terenie miasta Tarnowskie Góry, w tym 5102 osoby fizyczne oraz 1875 osób prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podanego przez GUS i
miesięcznik ,,Forbes” w przeliczeniu na euro po kursie 3,9543

 

 

Otoczenie biznesu

W Tarnowskich Górach dobrze rozwinięty jest sektor usług okołobiznesowych. W mieście funkcjonuje 19 oddziałów banków oferujących usługi zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Sektor finansowy uzupełniają firmy ubezpieczeniowe, doradcze. W Tarnowskich Górach działa kilka organizacji zrzeszających podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Są wśród nich: Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach, Wolny Cech Rzemiosł Różnych, Stowarzyszenie Kupców Tarnogórskich, Tarnogórskie Zrzeszenie Handlu i Usług.

 

Wypoczynek i rekreacja

Tarnowskie Góry to bardzo dobre miejsce zarówno do inwestowania, jak i wypoczynku. Miasto urzeka mieszkańców i turystów zabytkowym centrum, pięknymi parkami oraz terenami zielonymi. Tarnogórskie szlaki turystyczne to sposób na ciekawe spędzanie czasu. Zróżnicowanie i obfitość zabytków, ciekawych miejsc i obiektów rekreacyjnych są gwarancją na to, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest także coś dla miłośników aktywnego wypoczynku:
Park Wodny, Dolomity Sportowa Dolina – całoroczne centrum narciarskie oraz ośrodki jeździeckie. Na gości odwiedzających miasto czekają hotele, dysponujące w sumie kilkudziesięcioma pokojami jedno i dwuosobowymi oraz apartamentami. Do dyspozycji są również sale konferencyjne i szkoleniowe.

Dlaczego warto inwestować w Tarnowskich Górach:
• dobre położenie geograficzne - usytuowanie w centralnej części Europy,
• komunikacja – bliskość międzynarodowego lotniska oraz europejskich
korytarzy transportowych, jedna z największych w Europie rozrządowych stacji
kolejowych, sąsiedztwo euroterminalu w Sławkowie (systemu kolei normalno
i szerokotorowych), oraz portu śródlądowego w Gliwicach posiadającego
połączenie z Odrą,
• łatwy dostęp do ogromnego rynku konsumentów – w promieniu 50 km
mieszka 3,7 mln ludzi, a w promieniu 100 km 9 mln mieszkańców,
• dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy.
 

 

© 2017 Tarnowskie Góry
projekt
i wykonanie
Reklama Tarnowskie Góry